2026-05-13
| Brand | AUO |
| Model P/N | P650HVN05.1 |
| Diagonal Size | 65" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 34PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1428.48(W)×803.52(H) mm |
| Bezel Opening | 1430.78(W)×805.82(H) mm |
| Outline(mm) | 1450.38 × 825.42× 80 (H×V×D) |
| Treatment | Hard coating (2H), Reflection 2.0% (Max.) |
| Luminance | 2500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 1.07B 100%sRGB |
| Backlight | WLED, 60K hours, With LED Driver |
| Mass | 20.0Kgs |
| Used for | Digital Signage、Outdoor High Brightness |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 10-bit), 51 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: -5 ~ 50 °C |