2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | P566KVN01.1 |
| Diagonal Size | 56.6" (1/5 cut of 65") |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×430 68PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1428.48(W)×159.96(H) mm |
| Bezel Opening | 1431.48(W)×162.96(H) mm |
| Outline Size | 1451.28(W)×182.76(H)×27.3(D) mm |
| Surface | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Display Colors | 1.07B 73%DCI-P3 |
| Lamp Type | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 4.21Kgs (Typ.) |
| Application | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Signal Interface | V-by-One 8 lane, 51 pinsConnector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |