2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | P550HVN06.8 |
| Diagonal Size | 55" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1209.6(W)×680.4(H) mm |
| Bezel Opening | 1216(W)×686.8(H) mm |
| Outline(mm) | 1235.6 × 706.4× 58.2 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare (Haze 2.5%), Hard coating (3H), Reflection 2.0% (Max.) |
| Luminance | 2500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M/1.07B 72%NTSC |
| Backlight | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Mass | 15.0Kgs |
| Used for | Digital Signage、Outdoor High Brightness |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit), 51 pinsConnector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C |