2026-05-14
| Brand | AUO |
| Model P/N | P550HVN06.4 |
| Diagonal Size | 55" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1209.6(W)×680.4(H) mm |
| Bezel Opening | 1216(W)×686.8(H) mm |
| Outline Dim. | 1235.6(H)×706.4(V)×59.2(D) mm |
| Treatment | Reflection 1.45% (Max.) |
| Luminance | 2500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 1.07B 72%NTSC |
| Light Source | WLED, 60K hours, With LED Driver |
| Weight | 15.0Kgs |
| Designed For | Digital Signage、Outdoor High Brightness |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 10-bit), 51 pinsConnector |
| Power Supply | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |