2026-05-28
| Brand | AUO |
| Model P/N | P550HVN06.1 CELL |
| Diagonal Size | 55" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1209.6(W)×680.4(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1228.8(W)×699.4(H)×1.4(D) mm |
| Surface | Reflection 1.45% (Max.) |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Glass Depth | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 6.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Display Colors | 16.7M 72%NTSC |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Driver IC | COFBuilt-in 12 source + 6 gate chips |
| Panel Weight | 2.53Kgs (Typ.) |
| Application | Digital Signage |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 10-bit), 59 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |