2026-05-22
| Brand | AUO |
| Model P/N | P460HVN02.2 |
| Diagonal Size | 46" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 47PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1018.08(W)×572.67(H) mm |
| Bezel Opening | 1024.48(W)×579.07(H) mm |
| Outline(mm) | 1044.08(W)×598.67(H)×28.5(D) |
| Luminance | 500 (Typ.)(cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Color Depth | 16.7M/1.07B 99% sRGB |
| Mass | 10.9Kgs (Typ.) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Treatment | Antiglare (Haze 28%) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Response | 6.5 (Typ.)(G to G) ms |
| Backlight | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Used for | Digital Signage |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit), 51 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |