2026-05-27
| Brand | AUO |
| Model P/N | P420IVN01.0 |
| Diagonal Size | 42" (4/9 cut of 47") |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×480 46PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1039.68(W)×259.92(H) mm |
| Bezel Opening | 1043.68(W)×263.92(H) mm |
| Outline(mm) | 1059.48 × 283.52× 56.9 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M/1.07B 99%sRGB |
| Backlight | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Mass | 5.5Kgs (Typ.) |
| Used for | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit), 51 pinsConnector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |