2026-05-29
| Brand | AUO |
| Model P/N | P390DVR01.1 CELL |
| Diagonal Size | 39" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 2560(RGB)×1440, Quad-HD 76PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 852.48(W)×479.52(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 868.72 × 492.02× 1.4 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 25 (Max.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 4.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 89%sRGB |
| Backlight | No B/L |
| Mass | 1.26Kgs (Typ.) |
| Used for | Digital Signage |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Touchscreen | Without |
| Driver IC list | Built-in COF 8 source chips |
| Signal Type | eDP (8 Lanes) , HBR1 (2.7G/lane) , 51 pinsConnector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |