2026-05-13
| Brand | AUO |
| Model P/N | P370IVN03.1 |
| Diagonal Size | 37" (Native bar) |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×540 54PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 904.32(W)×245.34(H) mm |
| Bezel Opening | 907.5(W)×257.5(H) mm |
| Outline (mm) | 923.3×277.1×31.05 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M/1.07B 72%NTSC |
| Backlight | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Mass | 4.65Kgs (Typ.) |
| Used for | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit), Connector51 pins |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |