2026-05-14
| Brand | AUO |
| Model P/N | P366IVN01.1 |
| Diagonal Size | 36.6" (Native bar) |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×290 53PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 919.296(W)×138.852(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 951.3 × 170.8 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72%NTSC |
| Backlight | 3 strings × 2CNWLED, 70K hours, No Driver |
| Mass | 2.70Kgs (Typ.) |
| Used for | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 51 pins Connector |
| Voltage Supply | 12V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C |