2026-05-19
| Brand | AUO |
| Model P/N | P286IVN03.0 |
| Diagonal Size | 28.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×540 69PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 698.4(W)×196.425(H) mm |
| Bezel Opening | 702.4(W)×200.43(H) mm |
| Outline Size | 722.2(W)×220.23(H)×28.9(D) mm |
| Surface | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Display Colors | 16.7M 72%NTSC |
| Lamp Type | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 3.10Kgs |
| Application | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit), 51 pins Connector |
| Input Voltage | 12V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |