2026-05-14
| Brand | AUO |
| Model P/N | P286IVN01.1 |
| Diagonal Size | 28.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×540 69PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 698.4(W)×196.425(H) mm |
| Bezel Opening | 702.4(W)×200.43(H) mm |
| Outline Dim. | 722.2(W)×220.23(H)×28.9(D) mm |
| Luminance | 700 cd/m² (Typ.) |
| View Direction | Symmetry |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Support Color | 16.7M 72% NTSC |
| Weight | 3.10Kgs |
| Frame Rate | 60Hz |
| Treatment | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Operating Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Light Source | WLED, 70K hours , With LED Driver |
| Designed For | Digital Signage、Outdoor High Brightness、Stretched Bar LCD |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit)51 pins Connector |
| Power Supply | 12V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 60 °C; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |