2026-04-29
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | P270HVN01.0 |
| Screen Size | 27.0 inch |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080, FHD, 81PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 597.6(W)×336.15(H) mm |
| Outline(mm) | 613.6(W)×356.85(H) ×10.5(D) mm |
| Bezel Area(mm) | 601.6(W)×340.15(H) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 7/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Work Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | 15S4P WLED , 30K hours , Without Driver |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |