2026-04-29
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | P215HVN01.0 |
| Screen Size | 21.5 inch |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 [FHD] 102PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 476.64(H)×268.11(V) mm |
| Outline(mm) | 495.6(H)×292.2(V) ×11(D) mm |
| Bezel Area(mm) | 479.8(H)×271.31(V) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 13/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | WLED [15S4P] , 30K hours , W/O Driver |
| Mass | 1.67Kgs (Typ.) |
| Used for | Digital Signage |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Operating Temperature: -10 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |