2026-05-12
| Brand | AUO |
| Model P/N | N156HAN01.0 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 350.66(W)×216.15(H)×3.2(D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 250 (Typ.)(cd/m²) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Good View at | Symmetry |
| Response | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Color Depth | 262K 45% NTSC |
| Backlight | WLED , 15K hours , With LED Driver |
| Outline Shape | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Used for | Laptop 、Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |