company cases about N156HAN01.0 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
N156HAN01.0 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Brand AUO
Model P/N N156HAN01.0
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening -
Outline(mm) 350.66(W)×216.15(H)×3.2(D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 250 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Work Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Good View at Symmetry
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Color Depth 262K 45% NTSC
Backlight WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline Shape Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for Laptop 、Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , 30 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C