2026-05-18
| Brand | AUO |
| Model P/N | N104STN01.0 |
| Diagonal Size | 10.4" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800(RGB)×600, SVGA 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 211.2(W)×158.4(H) mm |
| Bezel Opening | 213.2(W)×160.4(H) mm |
| Outline(mm) | 228.4 × 175.4 × 6.5 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 75/75/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K/16.2M 50% NTSC |
| Backlight | 3S6P WLED , 10K hours , No Driver |
| Mass | 400±20g |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 60 pins FPC |
| Voltage Supply | 3.3/11.5/21/-7V (Typ.)(VDDIO/AVDD/VGH/VGL) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C |