2026-05-23
| Brand | AUO |
| Model P/N | M315HVR01.0 CELL |
| Diagonal Size | 32.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 69PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 698.4(W)×392.85(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 708.94(W)×405.73(H)×1.24(D) |
| Luminance | 0 (cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Glass Thickness | 0.40+0.40 mm |
| Color Depth | 16.7M 69% NTSC |
| Mass | 766g (Typ.) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Treatment | Antiglare (Haze 40%), Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
| Response | 20 (Typ.)(G to G) ms |
| Transmissivity | 4.25% (Typ.)(with Polarizer) |
| Backlight | No B/L |
| Used for | Desktop Monitor、Gaming |
| Touchscreen | Without |
| Driver IC list | SuggestCOF8 source chips |
| Signal Type | LVDS (4 ch, 8-bit), 61 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |