2026-05-23
| Brand | AUO |
| Model P/N | M270HVR01.1 CELL |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 81PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 596.736(W)×335.664(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 608.888(W)×349.94(H)×1.13(D) mm |
| Surface | Antiglare (Haze 40%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 15 (Typ.)(G to G) |
| Glass Depth | 0.40+0.40 mm |
| Transmissivity | 4.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Display Colors | 16.7M 71%NTSC |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Driver IC | COF Built-in 6 source chips |
| Panel Weight | 600g (Typ.) |
| Application | Desktop Monitor |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |