2026-05-18
| Brand | AUO |
| Model P/N | M270HVR01.0 CELL |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 81PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 596.736(W)×335.664(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 608.888(H)×350.24(V)×1.13(D) mm |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 20 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Plate Thickness | 0.40+0.40 mm |
| Transmittance | 4.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Support Color | 16.7M 71%NTSC |
| Light Source | No B/L |
| Weight | 600g (Typ.) |
| Designed For | Desktop Monitor、Gaming |
| Frame Rate | 165Hz |
| Touch Panel | Without |
| D-IC Detail | COF Built-in 6 source chips |
| Interface Type | LVDS (4 ch, 8-bit), 61 pinsConnector |
| Power Supply | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |