2026-05-16
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | M270HVN02.3 |
| Screen Size | 27.0 inch |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 [FHD] 81PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 597.6(H)×336.15(V) mm |
| Outline(mm) | 608.8(W)×354.81(H) ×15.08(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 7/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | WLED [18S4P] , 30K hours , W/O Driver |
| Mass | 2.37Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |