2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M270HAN01.3 |
| Panel Size | 27.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 81PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 597.888(W)×336.312(H) mm |
| Outline Size | 607.1(W)×354.1(H)×12.6(D) mm |
| Surface | Specular (Haze 0%) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 14 (Typ.)(G to G) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED [17S4P] , 30K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 2.72Kgs (Typ.) |
| Designed For | Desktop Monitor |
| Touch Panel | Without |
| Signal Interface | 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |