2026-05-19
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M270DAN02.5 |
| Panel Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1440, Quad-HD, 108PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 596.74(W)×335.664(H) mm |
| Outline Size | 606.44(W)×355.81(H) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 12 (Typ.)(G to G) |
| Good View at | Symmetry |
| Display Colors | 1.07B 100% sRGB |
| Lamp Type | 4 strings WLED , 30K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Used for | Desktop Monitor |
| Panel Weight | 3.40Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (4 ch, 8-bit) , 70 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |