2026-05-11
| Brand | AUO |
| Model P/N | M270DAN02.0 |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1440, Quad-HD 108PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 596.736(W)×335.664(H) mm |
| Bezel Opening | 601.6(W)×340.15(H) mm |
| Outline(mm) | 630 × 368.2× 11.1 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 12 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 1.07B 100%sRGB |
| Backlight | 17S4PWLED, 30K hours, No Driver |
| Mass | 2.45Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (4 ch, 10-bit), 70 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |