2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M240HW01 V8 |
| Panel Size | 24.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 91PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 531.36(W)×298.89(H) mm |
| Bezel Opening | 535.4(W)×303.0(H) mm |
| Outline Size | 556(H)×323.2(V)×14.9(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 70% NTSC |
| Lamp Type | WLED [14S4P] , 30K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | 66 pins LVDS (4 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |