2026-05-13
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M195XTN01.0 |
| Panel Size | 19.5 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 [WXGA] 80PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 434 × 235.8 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 437.2 × 239.6 mm (H×V) |
| Outline Size | 452 × 263 × 11 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 200 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 8S4P WLED , 30K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.38Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |