2026-04-24
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M190PW01 V8 |
| Panel Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1440(RGB)×900, WXGA+, 89PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 408.24(W)×255.15(H) mm |
| Bezel Opening | 412.24(W)×259.15(H) mm |
| Outline Size | 428(W)×278(H) ×10.8(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 72% NTSC |
| Lamp Type | 13S4P WLED , 30K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Application | Desktop Monitor |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.45Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |