2026-05-15
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M190EG01 V2 |
| Panel Size | 19.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024[SXGA] 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 376.32 × 301.056 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 380.32 × 305.06 mm (H×V) |
| Outline Size | 396 × 324 × 17.5 mm (H×V×D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | P-MVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 15/5 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 2.50/2.70Kgs (Typ./Max.) |
| Touch Screen | Without |
| Application | Desktop Monitor Industrial |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C |