2026-05-16
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M170ETN01.0 |
| Panel Size | 17.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024[SXGA] 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92 × 270.336 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 341.6 × 274.0 mm (H×V) |
| Outline Size | 358.5 × 296.5 × 15.8 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 74% NTSC |
| Lamp Type | 2 pcs CCFL , 50K hours, no drive |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C |