2026-04-01
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LTN156FL02-101 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RG/BW)×2160, UHD 231PPI |
| Pixel Format | RG/BW LCD PenTile |
| Active Area | 344.448(W)×193.752(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 359.5(W)×223.8(H)×3.08(D) mm |
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR>10) |
| Best View on | Symmetry |
| Display Colors | 16.7M 72%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Lamp Type | 4S10P WLED , 15K hours , With LED Driver |
| Touch Screen | Without |
| Application | Laptop |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes), eDP1.3, 40 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |