2026-04-07
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LTM236FL01-201 |
| Diagonal Size | 23.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 187PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 521.28(W)×293.22(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 544.8(W)×320.5(H)×11(D) mm |
| Treatment | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 14 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 100%sRGB |
| Backlight | 4 stringsWLED, 30K hours, No Driver |
| Mass | 2.86Kgs (Max.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | eDP (4 Lanes), 51 pinsConnector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |