2026-03-28
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LTM230HL03 |
| Diagonal Size | 23.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 95PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 509.76(W)×286.74(H) mm |
| Bezel Opening | 513.8(W)×290.8(H) mm |
| Outline(mm) | 534(W)×311.7(H)×13(D) |
| Luminance | 250 (Typ.)(cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Color Depth | 16.7M 100% sRGB |
| Mass | 2.10Kgs (Max.) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Treatment | Antiglare (Haze 35%), Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
| Response | 16 (Typ.)(Tr+Td), 12 (Typ.)(G to G) ms |
| Backlight | 13S4P WLED , 30K hours , No Driver |
| Used for | Desktop Monitor |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |