2026-04-01
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | LTM200KL01 |
| Screen Size | 20.0inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1600(RGB)×900, HD+ 91PPI |
| Pixel layout | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 442.8(W)×249.075(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline (mm) | 462.8(W)×272(H) ×10.4(D) mm |
| Treatment | Antiglare (Haze 25%) |
| Luminance | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 14 (Typ.)(G to G) |
| View Direction | Symmetry |
| Operating Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 72% NTSC |
| Light Source | WLED , 40K hours , Without Driver |
| Mass | 1.58Kgs (Max.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |