2026-03-31
| manufacturer | SAMSUNG |
| Model Name | LTI460HN13 |
| screen size | 46 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , liquid crystal module; |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 47PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 1018.08(W)×572.67(H) mm |
| physical dimension | 1020.02(W)×574.61(H)×68.1(D) mm |
| surface treatment | Matte (Haze 25%), Hard coating (2H) |
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Best angle | Full view |
| Optical mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Number of color | 16.7M , 100% sRGB |
| Backlight type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Patchwork | 2.0 mm (active to active seam) |
| Apply to | multi-screen |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins , terminal |
| Supply voltage | 12.0V (Typ.) |
| Maximum rating | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 65 °C |