2026-03-27
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSR598AL01-801 |
| Diagonal Size | 6.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, Full Cell |
| Resolution | 720(RGB)×1280, WXGA 245PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 74.52(W)×132.48(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 77.32(W)×140.58(H)×0.65(D) mm |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Glass Depth | 0.20+0.20 mm |
| Display Colors | 16.7M 71%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | 11.3/13.3/15.3g (Min./Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Contrast Ratio | 900:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Transmissivity | 5.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Lamp Type | No B/L |
| Touch Screen | Without |
| Application | Mobile Phone |
| Input Voltage | 5.0/-5.0/1.8V (Typ.)(AVDD+/AVDD-/IOVDD) |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ;Storage Temp.: -40 ~ 85 °C |