2026-04-02
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSI550HF01 |
| Diagonal Size | 55" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1209.6(W)×680.4(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | 0 (cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Mass | - |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | SPVA, Normally Black, Transmissive |
| Response | 6 (Typ.)(G to G) ms |
| Backlight | No B/L |
| Used for | Digital Signage |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) Connector |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 65 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |