2026-03-30
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSC550FN13 |
| Diagonal Size | 55" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 3840×2160(RGB), UHD 80PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 1209.6(W)×680.4(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1223.6(W)×697.1(H)×1.3(D) mm |
| Surface | - |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Glass Depth | 0.40+0.50 mm |
| Transmissivity | 5.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Display Colors | 1.07B 68%NTSC |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 2.33Kgs (Typ.) |
| Application | TV Sets |
| Signal Interface | V-by-One 8 lane, 51 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |