2026-03-30
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSC480HN10-8 |
| Diagonal Size | 48" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920×1080(RGB), FHD 46PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 1054.08(W)×592.92(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 1068.08(W)×608.92(H)×1.2(D) |
| Luminance | 0 (cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Glass Thickness | 0.40+0.40 mm |
| Color Depth | 1.07B 68% NTSC |
| Mass | 1.64±0.16Kgs |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Transmissivity | 6.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Backlight | No B/L |
| Used for | TV Sets |
| Touchscreen | Without |
| Driver IC list | Built-inCOF2 source chips |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 10-bit), 51 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 65 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |