2026-04-10
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LMS500HF16 |
| Diagonal Size | 5.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 480×272(RGB), WQVGA 109PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 110.88(W)×62.832(H) mm |
| Bezel Opening | 116.3(W)×67.3(H) mm |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 17/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | VA, Normally Black, TMR |
| Support Color | 65K 47%NTSC |
| Light Source | WLED [7S2P], W/O Driver |
| Weight | 65.4g (Typ.) |
| Designed For | Handheld & PDA |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | PCAP, I²C |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 4-bit), 50 pinsFPC |
| Power Supply | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 70 °C; Storage Temperature: -40 ~ 85 °C |