2026-05-15
| Brand | AUO |
| Model P/N | G270ZAN01.7 |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 163PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 596.16(W)×335.14(H) mm |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1450:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 98% DCI-P3 |
| Light Source | WLED , 50K hours , W/O Driver |
| Designed For | Industrial / Medical Imaging |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | eDP |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |