2026-04-30
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G270ZAN01.5 |
| Panel Size | 27.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD, 163PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 596.16 × 335.34 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 601.6 × 340.16 mm (H×V) |
| Outline Size | 613.6 × 356.85 × 14.95 mm (H×V×D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 1.07B 93% DCI-P3 |
| Lamp Type | WLED [15S4P×2CN] , 50K hours , W/O Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 2.70Kgs (Typ.) |
| Designed For | Industrial Medical Imaging |
| Touch Panel | Without |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes) , HBR2 (5.4G/lane) , 51 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C |