2026-05-11
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G270ZAN01.2 |
| Panel Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD, 163PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 596.16(W)×335.14(H) mm |
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 90% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 30K hours |
| Frequency | 144Hz |
| Touch Screen | Without |
| Designed For | Industrial Medical Imaging Outdoor High Brightness |
| Signal Interface | eDP |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |