2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G270ZAN01.0 |
| Panel Size | 27.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD, 163PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 596.16(W)×335.34(H) mm |
| Bezel Opening | 602.0(W)×340.4(H) mm |
| Outline Size | 630(W)×368.2(H)×23.4(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| View Direction | Symmetry |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 16/25 (Typ./Max.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 1.07B , 94% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 30K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 3.40Kgs (Typ.) |
| Designed For | Industrial Medical Imaging Outdoor High Brightness |
| Touch Panel | Without |
| Signal Interface | eDP (8 Lanes) , HBR1 (2.7G/lane) , 51 pins , terminal |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 40 °C ; Storage temperature: -20 ~ 50 °C |