2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G270QAN02.0 |
| Panel Size | 27.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1440 Quad-HD 108PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 596.736(W)×335.664(H) mm |
| Outline Size | 606.44(W)×355.56(H)×15.03(D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 8/8 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 99% sRGB |
| Lamp Type | WLED [4 strings] , 30K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 3.50Kgs (Typ.) |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | 70 pins LVDS (4 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |