2026-05-11
| Brand | AUO |
| Model P/N | G270QAN01.3 |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1440, Quad-HD 108PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 596.736(W)×335.664(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1600:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8/8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 98%DCI-P3 |
| Lamp Type | WLED, 30K hours, Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | - |
| Application | Industrial、Medical Imaging |
| Signal Interface | LVDS (4 ch, 8-bit), 92 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |