2026-05-11
| Brand | AUO |
| Model P/N | G270HAN01.1 |
| Diagonal Size | 27.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 81PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 597.888(W)×336.312(H) mm |
| Bezel Opening | 602(W)×340.4(H) mm |
| Outline(mm) | 630 × 368.2× 23.4 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 14 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 1.07B 91%DCI-P3 |
| Backlight | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Mass | 3.40Kgs (Typ.) |
| Used for | Industrial、Medical Imaging、Outdoor High Brightness |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS, 51 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |