2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G240UAN01.1 |
| Panel Size | 24.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1200 WUXGA 94PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 518.4(W)×324(H) mm |
| Bezel Opening | 521.4(W)×327.0(H) mm |
| Outline Size | 546.4(W)×352(H) ×18.6(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 850 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 14 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 1.07B , 88% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 3.67/3.75Kgs (Typ./Max.) |
| Application | Industrial Medical Imaging Outdoor High Brightness |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | 51 pins LVDS (2 ch, 10-bit) , terminal |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |