2026-05-15
| Brand | AUO |
| Model P/N | G240HVN01.0 |
| Diagonal Size | 24.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 91PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 531.36(W)×298.89(H) mm |
| Bezel Opening | 535.36(W)×302.89(H) mm |
| Outline(mm) | 556(W)×323.2(H) ×9.3(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 16/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
| Display Colors | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Mass | 2.05±0.20Kgs |
| Used for | Industrial Outdoor High Brightness |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C |