2026-04-25
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G230HAN01.1 |
| Screen Size | 23.0" |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 (FHD) 95PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm | 509.184 × 286.416 (H×V) |
| Outline(mm) | 533.2 × 312 × 11 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 513.784 × 291.016 (H×V) |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8/8 (Typ.)(Tr/Td); 14 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | 18S4P WLED , 30K hours , No Driver |
| Mass | 1.50±0.15Kgs |
| Used for | Industrial Medical Imaging Gaming |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |