2026-05-13
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G229HAN01.0 |
| Panel Size | 22.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×165 84PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 578.88(W)×49.7475(H) mm |
| Bezel Opening | 580.88(W)×51.75(H) mm |
| Outline Size | 587.08 × 62.05 × 10.71 (H×V×D)mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 13/12 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 70K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 460g (Typ.) |
| Signal Interface | 30 pins LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |