company cases about G215HVN01.4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Contact Now
G215HVN01.4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Brand AUO
Model P/N G215HVN01.4
Diagonal Size 21.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 476.64(W)×268.11(H) mm
Bezel Opening 479.84(W)×271.31(H) mm
Outline Dim. 495.6(W)×292.2(H)×24.05(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 1500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 5000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 20/5 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode VA, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 72%NTSC
Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Weight 1.60±0.16Kgs
Designed For Industrial、Outdoor High Brightness
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector
Power Supply 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -20 ~ 80 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 80 °C